Lawenda jest rośliną śródziemnomorską i tam do dziś spotyka się ją dziko rosnącą, jest byliną o trwałym zapachu, stosowana na żywopłoty do suszonych kompozycji kwiatowych a także jako surowiec dla przemysłu perfumeryjnego i farmaceutycznego.
Dobrze rośnie w ziemi w miarę wilgotnej, wapiennej i w miejscach słonecznych. Rozmnaża się ją rozłogowo, trudniej z nasion, wysiewanych w listopadzie na rozsadniku albo też w marcu do inspektu, ale po poddaniu nasionek tzw. stratyfikacji polegającej na przetrzymywaniu ich zmieszanych z wilgotnym piaskiem przez okres 6-8 tygodni w temperaturze kilka stopni powyżej zera np.w lodówce. Po tym okresie wysiewamy nasiona bezpośrednio do inspektu, nakrywając je 5 mm warstwą lekkiej ziemi, należy zadbać, aby ziemia stale była umiarkowanie wilgotna. Wschody nasion w inspekcie powinny nastąpić po 2-3 tygodniach od dnia wysiewu, nasiona wysiane w listopadzie na rozsadniku też powinny wzejść wiosną. Roślinki wysadza się na stałe miejsce, gdy osiągną koło 6 cm wysokości. Najłatwiej rozdzielić starsze rośliny lub uciąć krótkie gałązki i ukorzenić.
Kwiaty, zbiera się razem z łodyżką, w różnych fazach kwitnienia w zależności od przeznaczenia-bukiety czy susz. Ścięte kwiaty suszy się w cieniu . Susz kwiatów powinien zachować barwę naturalną.
Głównym składnikiem kwiatów lawendy jest złożony olejek eteryczny, ponadto garbniki, sole mineralne, kwasy organicznie, cukry. Lawenda ma działanie przeciwskurczowe, uspokajające , antydepresyjne i bakteriobójcze, rozkurczające odkażające, wykrztuśne, przeciwbólowe, działa też moczopędnie, pobudza układ trawienny, przyspiesza gojenie się ran, odkaża. Napar z kwiatów pomaga przy problemach z zasypianiem w stanach niepokoju w zaburzeniach pracy żołądka i jelit na tle nerwowym. Jako środek żołądkowy działa wiatropędnie, jednocześnie poprawia trawienie. Stosowany przy, bólach miesiączkowych, zapaleniu pęcherza moczowego, nadciśnieniu, arytmii serca, reumatyzmie, bólach mięśniowych, bólach głowy, wyczerpaniu nerwowym. nieżycie górnych dróg oddechowych, zaburzenia trawienia, , skurcze jelit i żołądka, stresach i wewnętrznym niepokoju